DOXA - Fliegeruhr ´30
  
  
     Jeden z predstaviteľov tzv. leteckých hodiniek z 30-tych rokov.Jedná sa o hodinky ktoré používali piloti, ale boli aj volne v predaji.
   Podobné hodinky produkovalo viacero výrobcov:Zenith,Rellum,Helvetia,Omega,IWC,Natalis,Breitling...
   Veľký rozmer,nastaviteľná luneta,korunka prispôsobená na naťahovanie v leteckých rukaviciach,luminiscencia a v niektorých    prípadoch ochrana proti magnetickému žiareniu boli vlastnosti navrhované pre použitie v letectve.Pre vojenské účely ich používali    najmä Nemecký piloti rodiacej sa Luftwaffe.Nemecko(Weimar) mali po prehranej Prvej svetovej vojne obmedzené vojsko a zákaz    vojenského letectva.Preto tieto hodinky nemajú žiadne vojenské značenie.Oficiálne boli dodávané a používané v leteckých školách pri    výcviku pilotov dopravných pilotov.Tieto letecké školy ale boli len krytím pre výcvik bojových pilotov.Na výcvik vzdušných súbojov sa    používali klzáky.Po vypuknutí Druhej svetovej vojny boli nahradené modernejšími hodinkami s chronografom.
                Doxa dial       Doxa back       Doxa movement
    Hodinky majú rozmerné 40 mm púzdro.Predné sklíčko s lunetou aj zadná časť sú šroubovacie.Otočná luneta mala pôvodne malý     trojuholník používaný na odčítavanie prípadne nastavenie času.Čísla aj ručičiky majú luminiscenčnú vrstvu.Číselník je plechový s    nápisom Doxa Antimagnetique.Ide o označenie antimagnetickej ochrany strojčeka.Toto je riešené ochranným púzdrom z mäkkého    kovu. Táto ochrana je rovnako značená logom Doxa a nápiosm Metal.Na spodnej strane púzdra je sériové číslo.
   
Na čo si dať pozor: najčastejší problém býva vymenená/neoriginálna korunka prípadne ručičky.Najmä v Rusku a Ukrajine sa vyrábajú    veľmi nepodarené napodobeniny s využitím starých kalibrov z vreckových hodiniek.Dajú sa po znať podľa sekundovky na pozícii "9".